Тренінг «Профілактика і подолання синдрому «професійне вигорання»
Якщо ми не знаходимо спокою у собі,
безнадійно його шукати будь-де.
Ларошфуко
Останнім часом у суспільстві бурхливо відбуваються освітні реформи, які мають на меті великий розвиваючий і навчальний потенціал та повинні зберігати здоров'я всіх учасників освітнього процесу. Це можливо, якщо педагог професійно компетентний, фізично і психологічного здоровий, а також стійкий до розвитку негативних професійно-обумовлених станів. На сьогоднішній день питання збереження психічного здоров’я педагога залишається актуальним. У зв'язку з великою емоційною напруженістю професійної діяльності, нестандартністю педагогічних ситуацій, відповідальністю і складністю професійної праці вчителя, збільшується ризик розвитку синдрому «емоційного вигорання».
До основних симптомів професійного вигорання відносять швидку втомлюваність, негативізм у спілкуванні з учнями та колегами, безсоння, зниження самооцінки, порушення пам’яті, уваги, підвищення дратівливості тощо.
10 листопада 2016 року на базі загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів смт. Сутиски методистом психологічної служби районного методичного кабінету Мосієнко С.А., за сприяння депутата районної ради Швеця Б.С. було організовано проведення тренінгу для педагогічних працівників школи-інтернату на тему: «Профілактика і подолання синдрому «професійне вигорання». Організаторами даного заходу був обраний саме цей заклад через особливість контингенту учнів в цій школі та специфіку роботи з ними.
На меті даного заходу було проінформувати про феномен професійного вигорання, його причини та наслідки; визначити шляхи профілактики та подолання; діагностувати синдром вигорання; виявити ресурси в особистісній і професійній діяльності; опанувати антистресові техніки; сприяти особистісному зростанню учасників тренінгу.
Проводила тренінг соціальний педагог школи-інтернату Савчук Т.М. Заняття розпочалося з традиційних етапів: знайомства, очікування, прийняття правил роботи групи. Інформаційне повідомлення підготоване тренером ознайомило учасників із термінами «професійне вигорання», «емоційне вигорання», «стрес». Також було проговорено про стадії професійного вигорання. Педагоги, які брали участь у тренінгу мали можливість продіагностувати самостійно рівень прояву в них «професійного вигорання», самодіагностувати ознаки вигорання.
На закінчення тренінгу була проведена вправа «Сила світла», яка сприяла актуалізація позитивних емоцій, відновлення внутрішніх ресурсів, виведення з депресивного стану на рівень позитивного мислення.
По закінченню було вручено кожному учаснику Сертифікат про підтвердження участі у тренінговому занятті.
Велику вдячність висловлюємо дирекції ЗОШ-інтернат І-ІІІ ст. смт. Сутиски, зокрема директору Жовміру А.О. за вирішення ряду організаційних питань та створення сприятливих умов для проведення заходу.
В такому ж форматі планується проведення тренінгів для асистентів вчителів та учителів з інклюзивних класів.
Методист ПС Мосієнко С.А.